Małżeństwo

W sobotę 11 września odbędzie się w Sanktuarium w Kałkowie dzień skupienia dla narzeczonych, którzy planują sakrament małżeństwa wiosną i latem przyszłego roku.

Będzie to jednocześnie inauguracja jesiennego cyklu nauk przedmałżeńskich. Spotkań jest dziesięć, są obowiązkowe i prowadzi je zespół specjalistów w skład którego wchodzą kapłani, psycholodzy, małżeństwo i lekarz. Spotkania odbywać się będą w soboty o godz. 19.00 w sali pod kościołem. Pierwsze spotkanie 18 września o 19.00 Ilość miejsc jest ograniczona. Informacje pod numerem parafialnym i na stronie parafialnej.

Tematy Katechez:

1. Powołanie do życia w małżeństwie i rodzinie;
  2. Poznanie siebie w narzeczeństwie;
  3. Zamysł Boga względem małżeństwa i rodziny;
  4. Aspekt prawny zawarcia;
  5. Małżeństwo jako sakrament;
  6. Liturgia ślubu;
  7. Rozwój i zagrożenia miłości małżeńskiej;
  8. Etyka życia małżeńskiego;
  9. Rodzina Kościołem domowym;
  10. Zasady funkcjonowania małżeństwa i rodziny.

Dokumenty potrzebne przy załatwianiu formalności przed ślubem:

– metryka chrztu – nie starsza niż 6 miesięcy;
– dowód osobisty;
– świadectwo sakramentu bierzmowania, jeżeli nie ma tej informacji na metryce chrztu;
– zaświadczenie o kursie przedmałżeńskim ze szkoły średniej;
– zaświadczenie o odbytym bezpośrednim przygotowaniu do sakramentu małżeństwa (10 katechez)
– zaświadczenie o uczestnictwie w dniu skupienia;
– zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (niezbędne, gdy małżonkowie chcą, aby ślub kościelny pociągał za sobą również skutki cywilno-prawne – tzw. ślub konkordatowy) lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny.
– dokładne dane świadków: data ur. i adres zameldowania.

Z kompletem wyżej wymienionymi dokumentami zgłaszamy się około 3 miesięcy przed ślubem.

Dni skupienia dla narzeczonych

Pary zamierzające zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinny uczestniczyć w katechezach przedślubnych w swoich parafiach. Integralną częścią przygotowania bezpośredniego do małżeństwa jest dzień skupienia dla narzeczonych. Uczestnictwo w dniu skupienia (jednym) może odbyć się przed, w czasie lub po katechezach przedślubnych.

Udział w dniu skupienia nie wymaga wcześniejszego zgłoszenia.

Narzeczeni powinni być skierowani do odbycia dnia skupienia w jednym z sanktuariów maryjnych diecezji radomskiej.
Dni skupienia organizowane są cztery razy w roku:

II sobota wielkiego Postu
III sobota maja
II sobota września
I sobota Adwentu

Ogólny program dnia skupienia dla narzeczonych:

10.00 – rozpoczęcie przywitaniem narzeczonych (kustosz)
10.30 – nabożeństwo pokutne (dekanalny duszpasterz rodzin)
11.00 – spowiedź (może to być  spowiedź generalną z całego życia)
12.00 – Msza św.
13.00 – czas na poczęstunek
13.30 – konferencja Doradcy Życia Rodzinnego.